ПЕС 2012

 

Про Еволушан Сокер 2012 (исто позната како Пес 2012) е 12 едиција од ПЕС сериите односно од Конами.Лионел Меси кој беше ,,ѕвезда на коверите,, на Пес (и таму стоеше од 2009-2011)беше тргнат и заменет од неговиот ривал Кристијано Роналдо.Додека пак Шинџи Кагава го замени Меси за јапонскиот ковер или верзија.На коверот на Амерканската Верзија стојат Нејмар и Роналдо.

Како и предходните верзии на Пес така и на оваа лиценцирана е ЛШ,ЛЕ,Уефа Супер Купот и Копа Сантандер Либертадорес.Куповите од оваа верзија добија и свои ,,лиценцирани судии,,односно ке ги носат официјалните судиски дресови од натпреварувањето.

На 28 јули 2011 Конами и официјално објави дека ПЕС 2012 ке излезе за Плејстешан 3,Иксбокс 360 и Микрософт Виндовс софтверот и таа излезе во Еворопа на 14 октомври,а на 6 октомври во Јапонија.

Пред официјалната верзија имаше две дема кој исто така излегоа за ПС 3,Икс Бокс 360 и Компјутер.Првото беше базирано на стилот на игра и излезе на 24 Август оваа година,додека пак второто излезе на 14 Септември.